Чому горять вентильовані фасади?

Чому горять вентильовані фасади?

Які причини загоряння вентильованих фасадів?

Вентильований фасад – технологія без “мокрих” процесів. Саме тому вона популярна і затребувана, крім того, найбільш зручна для України. Монтаж такого фасаду можливий в будь-яку пору року.

Найбільш поширена причина загоряння вентильованих фасадів є використання неякісних матеріалів.

Вентфасад складається з певного набору матеріалів, серед яких: система навішування НВФ (підсистема), утеплювач, вітробар’єр і облицювальний матеріал. Досить використовувати тільки один з неякісних матеріалів і фасад ризикує перетворитися в горючий.

Основні причини загоряння вентфасадів

 1. У багатьох системах є вимога: навколо вікон встановлювати протипожежні відсічення зі сталі. Однак для монтажу необхідна товщина знижується або такі відсічки взагалі забувають встановити
 2. Мінеральна вата і захист від вітру повинні бути негорючими, але замість них встановлюють горючий пінополістерол або пінопласт і горючу вітрозахисну мембрану, саме вона найчастіше стає причиною пожежі
 3. Замість сертифікованої алюмінієвої підсистеми використовують тонкостінний профіль з оцинкованої сталі або профіль для монтажу гіпсокартону, що є серйозним порушенням, оскільки вони при великій температурі плавляться і руйнують систему в цілому
 4. Перед встановленням композитної панелі з неї забувають видалити горючу захисну плівку
 5. Для фінішного облицювання замість вогнестійких алюмінієвих композитних панелей, застосовують горючі, контрафактні або панелі не призначені для фасадів
 6. При розвитку пожежі з розпеченого повітря в вентильованому зазорі утворюється тяга, яка значно підсилює горіння фасаду, в зв’язку з цим особливо важливо використовувати негорючі матеріали всіх складових вентафасаду.

Неякісні АКП як головна причина пожежі

Неякісні АКП

Давайте порахуємо скільки можна «заощадити» грошей при заміні якісного матеріалу на неякісний. У таблиці подано орієнтовні ціни матеріалів.

Параметри композитних панелейВартість, USD / m2
АКП з мінеральним наповнювачем, клас горючості А2 (НГ), товщиною 4 мм, з товщиною алюмінію 0,5 мм57.9
АКП зі слабогорючим наповнювачем, клас горючості Г 1 (Г 1, Д2, РП1), товщиною 4 мм, з товщиною алюмінію 0,5 мм42.5
АКП з мінеральним наповнювачем, клас горючості А2 (НГ), товщиною 4 мм, з товщиною алюмінію 0,4 мм34.0
АКП зі слабогорючим наповнювачем, клас горючості Г 1 (Г 1, Д2, РП1), товщиною 4 мм, з товщиною алюмінію 0,4 мм29.9
АКП з горючим наповнювачем, клас горючості Г4, товщиною 4 мм, з товщиною алюмінію 0,3 мм24.2

Панелі класу горючості Г4 набагато дешевші, їх відносять до горючих матеріалів. Замість вогнестійкого мінерального наповнювача в них використовується звичайний поліетилен, який дуже легко запалюється. Такі панелі призначені в основному для реклами, малих архітектурних форм, використовуються в інтер’єрі і не призначені для фасадів.

В середньому на фасад 16-ти поверхового будинку йде близько 10 тис. м2 композитного матеріалу і рекомендується використовувати АКП з мінеральним наповнювачем, класу горючості А2 (НГ), товщиною не менше 4 мм, з товщиною алюмінію 0,5 мм.

Вартість застосування якісного матеріалу обійдеться приблизно в 579 000 USD, при заміні на неякісні матеріал – 242 000 USD. Виходить, що з рядового панельного будинку тільки на підміні і заниженні якості композитного матеріалу можна отримати додатково 337 000 USD. При цьому, звичайно ж, фасад стає надзвичайно небезпечним.

Поки прийняття рішення по фасадним матеріалам, буде визначатися за принципом економії на матеріалі і особистої вигоди, фасади будуть продовжувати горіти. Гонка за здешевленням і «економією» призводить до сумних результатів.

Методи профілактики і захисту від пожеж

захист від пожеж для АКП

Головний принцип захисту від пожеж – це чітке дотримання норм і вимог, закріплених в ДБН В.1.1-7: 2016, де крім іншого, пред’являються вимоги і до якості матеріалу.

Елементарні пожежні норми безпеки теж ніхто не відміняв. Під час ремонтних робіт неприпустимо користуватися відкритими джерелами вогню без дотримання правил безпеки.

Особиста відповідальність тих, хто приймає рішення щодо вибору матеріалів для фасадів: замовник, генеральний підрядник, монтажна організація.

Навісний вентильований фасад з якісних матеріалів буде абсолютно безпечним, служитиме понад 20 років без особливого догляду за ним, захистить від спеки влітку і від холоду взимку.

Як правильно вибрати якісні алюмінієві композитні панелі?

Як вибрати алюмінієві композитні панелі?

Звертайте увагу на вартість АКП, технічні характеристики та надійність виробника.
Найнижча вартість на матеріал в порівнянні з іншими постачальниками, сигнал до того, щоб звернути особливу увагу і порівняти технічні характеристики. Завжди потрібно порівнювати матеріали за ціною лише з абсолютно однаковими характеристиками.

Чек-лист оцінки якості панелей для облицювання будівель:

 • Товщина панелі для фасаду повинна бути не менше 4 мм
 • Товщина алюмінію – 0,5 мм. Панелі з товщиною алюмінію 0,4 мм – це вже компромісне рішення і тут багато що залежить від особливостей конструкції фасадних кассет
 • Наповнювач. Клас горючості матеріалу для висотних будівель повинен бути виключно НГ (А2), якщо висота будівлі нижче 26,5 м можна використовувати Г 1
 • Покриття. Показник впливає не стільки на горючість, скільки на естетику і довговічність і стійкість самого покриття. Покриття панелей Lumiflon і PVDF набагато стійкіше, ніж будь-які види порошкових покриттів
 • Сертифікати. Якість європейських матеріалів найчастіше підтверджується сертифікатами інших країн, що може виступати додатковою гарантією тому, що матеріал пройшов випробування в декількох лабораторіях і його безпека підтверджена не тільки в Україні

Як визначити пожежобезпечну навісну фасадну систему?

Пожежна безпека навісної системи визначаться випробуваннями, які проводять організації по сертифікації і стандартизації, а також лабораторії МНС. Якщо фасадна система успішно пройшла всі пожежні випробування, видається сертифікат відповідності. Дослідний зразок системи пломбується та зберігається службою сертифікації.

0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *