Фасадні системи: способи кріплення облицювальних матеріалів. Частина 1

Фасадні системи: способи кріплення облицювальних матеріалів. Частина 1

Фасадні системи – технологія зовнішнього облицювання будівель для захисту від впливу на огороджувальні та несучі конструкції чинників навколишнього середовища з можливістю створення шару, що утеплює. Застосовуються в будівництві нових будівель, споруд та при реконструкції старих. Навісний фасад дозволяє створити умови, при яких забезпечується безперервна циркуляція повітря між підсистемою і облицювальним матеріалом. За рахунок цього виконувати роботи по монтажу фасадів можна круглий рік, при будь-якій погоді і незалежно від якості, вологості вихідних поверхонь.

Фасадні системи: різновиди підсистем НВФ

Невидима частина навісного фасаду називається підсистемою (підконструкцією) і являє собою сукупність металевих профілів і кріпильних елементів, за допомогою яких фасадні панелі фіксуються на поверхні будівлі. З видимої сторони на підсистему встановлюється облицювальний матеріал (фасадні панелі). Схема монтажу каркасу і спосіб його кріплення залежать від висоти будівлі і характеристик несучої здатності його елементів, ступеня вітрового навантаження, типу і маси облицювання. З урахуванням цих параметрів, існують такі різновиди підсистем вентильованих фасадів: вертикальні, горизонтально-вертикальні, міжповерхові.

Вертикальна підсистема

Фасад з вертикальною підсистемою має каркас без горизонтальних профілів. Для кріплення використовуються спеціальні кронштейни для підсистем НВФ з двох складових частин, завдяки чому відстань між стіною і профілем можна регулювати в широкому діапазоні. Таким чином, вертикальна підсистема зі складовими кронштейнами дозволяє працювати з будівлями, які відрізняються значною кривизною огороджувальних конструкцій. Замість регульованого кріплення можуть використовуватися прямі підвіси або анкерні куточки. Недолік підконструкції вертикального типу – неможливість облицювання важкими матеріалами (натуральним каменем, керамогранітом).

Елементи підсистеми виробляються з алюмінію, нержавіючої та оцинкованої сталі з полімерним покриттям або без нього. Найбільш низька ціна у оцинкованої підконструкції для вентильованих фасадів, дорожче обійдеться каркас з нержавіючої сталі. Оптимальним варіантом з хорошим співвідношенням вартості і якості є підсистема з оцинкованої сталі, покритої захисним полімерним шаром. Покриття дає додаткову гарантію довговічності каркаса, його високої стійкості до впливу корозії. Лицьовими матеріалами можуть бути:

  • профільовані листи; 
  • лінеарні панелі;
  • планки; 
  • сайдинг;
  • фасадні панелі.
підсистеми для НВФ

Горизонтально-вертикальна підсистема

Підсистема горизонтально-вертикального типу має як поздовжні, так і поперечні профілі, завдяки чому каркас системи НВФ набуває підвищену жорсткість. Як правило, елементи обрешітки випускаються зі сталі більшої товщини, що надає додаткову надійність фасаду. Решетування з високою несучою здатністю дозволяє використовувати в якості облицювання важкі матеріали – натуральний камінь, керамограніт, плити з фіброцементу.

На кронштейнах, що прибиваються до стіни, монтуються горизонтальні напрямні, а потім до них прикріплюються вертикальні профілі. Решетування, виконане таким способом, дає можливість перерозподілити навантаження, створюване погодними умовами і вагою облицювального матеріалу. Вентильований фасад з горизонтально-вертикальною підсистемою більш дорогий через металоємність і не позбавлений недоліків. Стандартні кронштейни мають обмежену довжину, тому виникають складнощі при влаштуванні фасаду на будівлях з великою кривизною стін.

Міжповерхові підсистеми

Установка пристрою вентильованого фасаду на будівлях, побудованих з легких пористих матеріалів (керамоблоки, газобетонні блоки), ускладнюється через недостатню несучу здатність огороджувальних конструкцій. У цьому випадку застосовується міжповерхова підсистема. Кронштейни для монтажу профілів фіксуються не до стіни, а до залізобетонного перекриття, яке здатне витримати навантаження фасаду. Кріпильні елементи і напрямні випускаються більш потужними в порівнянні аналогами, призначеними для вертикальної або горизонтальної підконструкції.

Кожен вертикальний профіль каркаса в межах одного поверху має тільки 2 точки кріплення на верхньому і нижньому перекриттях, що створює велике навантаження на кронштейни і напрямні. Оскільки перерозподілити навантаження шляхом установки проміжних кріпильних елементів неможливо, то кронштейни випускаються звареними з товстого металу. Таким же міцним є і профіль, який поставляється у вигляді труби з квадратним або прямокутним перетином.

Особливості розрахунку статики навісного фасаду

Розрахунок навісного фасаду включає обчислення на міцність і теплофізичні показники. Розрахунок дозволяє визначити ступінь напруги і прогинів елементів підсистеми – профілів і кронштейнів. Методика також враховує перевірку вузлів кріплення. Анкери випробовують на виривання, а з’єднання за допомогою заклепок і саморізів перевіряються на зріз і зминання. Перевірка здійснюється в умовах двостороннього обмерзання і дії навантажень – вітрової та від власної маси фасаду.

Теплофізичні розрахунки включають теплотехнічний аналіз, розрахунок вологості і повітропроникності. Для визначення оптимальної товщини шару, що утеплює, в розрахунок береться повітрообмін в просторі між навісним фасадом і підставою стіни. З урахуванням коефіцієнта теплотехнічної неоднорідності або методом розрахунку теплових полів аналізується вплив металевих теплопровідних включень на теплопровідність огороджуючих конструкцій для визначення необхідної товщини утеплювача.

Розрахунок проводиться відповідно до положень загальних і локальних нормативних документів, що діють в області будівництва. Методики теплофізичних досліджень і порядок їх застосування регламентовані в ДБН. Розрахунок статики здійснюється, в тому числі, і на основі рекомендацій виробників, що випускають фасадні системи. Для розрахунків використовується спеціалізоване програмне забезпечення, що постачається виробниками фасадів або вільно розповсюджується.

0

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *